Kjosk

PL | EN

Kjosk to wypożyczalnia powerbanków na godziny oparta o zasady ekonomii współdzielenia. Produkt ten rozwiązuje problem nerwowego poszukiwania gniazdek i pozwala cieszyć się smartfonem niezależnie od okoliczności. Stacje Kjosk rozmieszczone w różnych częściach miasta (np. w galeriach handlowych) to niezawodne źródło energii i prosty sposób na bycie w stałym kontakcie ze światem.

Klient
Kjosk Polska Sp. z o.o.
Czas trwania projektu
od stycznia 2019 do listopada 2019
Lokalizacja klienta
Wrocław, Polska
Client
Kjosk Polska Sp. z o.o.
Duration of the project
od stycznia 2019 do listopada 2019
Client location
Wrocław, Polska
Przewiń w dół
Scroll down

Wyzwanie

Challenge

Zadaniem przede mną postawionym było opracowanie koncepcji usługi wypożyczania powerbanków. Punktami styku użytkownika z usługą są wyposażone w ekran dotykowy i terminal płatniczy stacje Kjosk, znajdujące się w mieście oraz aplikacja mobilna Android/iOS. Dodatkowym zadaniem było opracowanie systemu dla pracowników działu obsługi klienta. Proces rejestracji nowego użytkownika i wypożyczenia należało opracować osobno dla stacji Kjosk, jak i aplikacji mobilnej. Największym wyzwaniem było zapewnienie maksymalnej dostępności usługi i uproszczenie procesu wypożyczenia, w sytuacji w której użytkownik ma rozładowany smartfon, nie posiada konta Kjosk (co za tym idzie nie ma podpiętej karty) i chce wypożyczyć powerbank aby go naładować. Należało również przewidzieć scenariusze, w których użytkownik posiada już konto Kjosk, ale ma rozładowany telefon lub zaraz padnie mu bateria i chce jak najszybciej wypożyczyć powerbank. Poza tym należało przewidzieć maksymalną ilość ewentualnych problemów, takich jak upłynięcie terminu ważności podpiętej karty, problemy z płatnością czy uszkodzenia sprzętu.

odwiedź stronę
visit the site

Proces projektowania

Cały proces projektowy koncentruję na użytkowniku, tak aby zrozumieć jego uświadomione i nieuświadomione potrzeby. Efekty procesu projektowego staram się jak najczęściej walidować poprzez eksperymentowanie na prototypach i częste testowanie hipotez podczas rozmów z użytkownikami, tak aby na każdym kroku móc powrócić do etapu generowania pomysłów albo nawet definiowania problemu i jeśli sytuacja tego wymaga to rozpocząć proces od początku.

1. Odkrywanie

Badania użytkowników

Chciałem dowiedziedzieć się, co robią ludzie w sytuacji, w której będąc poza domem rozładowuje im się telefon: w jaki sposób sobie radzą z tym problemem, czy zmienia się ich sposób używania telefonu i czy odczuwają dyskomfort związany z brakiem kontaktu ze światem. Interesowało mnie również jak wygląda ich doświadczenie z usługami sharingowymi (hulajnogi, rowery miejskie, auta na minuty). Przeprowadziłem wywiady osobiste z reprezentantami pokoleń X, Y i Z.

Z badania ilościowego dowiedziałem się, że należy skupić się przede wszystkim na pokoleniu Z i w mniejszej części na pokoleniu Y. Jedynie pojedyncze jednostki z pokolenia X wykazały zainteresowanie usługą.

Badanie było świetne do szybkiego zbierania informacji z próbki mojej grupy docelowej, a wywiady pogłębione pozwoliły mi zdobyć głębsze zrozumienie zachowań użytkownika. Z wywiadów dowiedziałem się m.in:

  • użytkownicy boją się tego, że ich telefon się rozładuje i stracą kontakt ze znajomymi;
  • obawiają się, że nie będą mogli skorzystać z nawigacji w obcym miejscu;
  • nie będą mieli dostępu do biletów;
  • noszą ze sobą własny powerbank lub proszą o naładowanie telefonu np. w barze;
  • użytkownicy są w stanie zmienić plany i wrócić do domu w celu naładowania telefonu;
  • nie lubią nosić ze sobą na stałe ciężkiego powerbanka, lub zapominają go naładować;
  • często korzystają z innych usług sharingowych (hulajnogi, rowery miejskie), ale czują stres związany z tym czy wypożyczony pojazd został prawidłowo oddany.
Poznaj Michała

Wykorzystałem wyniki badań i wywiadów do stworzenia fikcyjnej postaci, Michała. Pomogło mi to lepiej zrozumieć, w jaki sposób mogę pomóc jemu osiągnąć cel, jakim jest posiadanie naładowanego telefonu i wolność od gniazdek.

Poznaj Michała Kowalskiego, 17-letniego miłośnika gier, hulajnóg i mediów społecznościowych, który ceni sobie niezależność i chce być w stałym kontakcie ze znajomymi.

Persona
Mapa empatii

2. Definiowanie

Cel burzy mózgów

Aby opracować plan burzy mózgów dla roadmapy powstawania produktu opracowałem Point of View i How Might We oparte o mapę empatii i personę Michała.

Jak Michał będzie mógł pierwszy raz wypożyczyć powerbank nie mając u nas konta?

  1. Rejestracja na stacji Kjosku
  2. Podpięcie karty w stacji Kjosku
  3. Onboarding nowego użytkownika

Jak Michał będzie mógł sprawdzić gdzie znajduje się najbliższa stacja Kjosk i dowiedzieć się czy są w nim wolne powerbanki?

  1. Mapa stacji Kjosk w aplikacji mobilnej
  2. Ilość naładowanych i wolnych powerbanków
  3. Rezerwacja powerbanku na 15 min

Jak zagwarantować Michałowi wolny slot do oddania powerbanka?

  1. Możliwość rezerwacji wolnego slotu do oddania powerbanka
  2. Aktualny stan wypożyczenia w aplikacji
  3. Otwarcie slotu przez NFC
  4. Feedback po oddaniu powerbanka

Jak umożliwić Michałowi wysłanie zaproszenia do Kjosku? Jak umożliwić Kamilowi rejestrację na telefonie?

  1. Wysyłka zaproszenia do Kjosku przez Social Media
  2. Rejestracja nowego użytkownika w aplikacji mobilnej
  3. Onboarding w aplikacji mobilnej
  4. Podpięcie karty w aplikacji mobilnej
  5. Szybkie wypożyczenie powerbanka z poziomu aplikacji mobilnej
Jedna z burz mózgów
Architektura informacji

Po zidentyfikowaniu solidnego zestawu głównych funkcji zmapowałem architekturę informacji zarówno dla stacjonarnego Kjosku, jak i aplikacji mobilnej. Pozwoliło mi to zobrazować hierarchię głównych i mniejszych elementów.

Architektura informacji (mobile)
User flow

Opracowałem User Flow, który pozwala na płynne i spójne doświadczenia użytkownika przez cały proces, od rejestracji, przez podpięcie karty, wypożyczenie powerbanka, nawigację do kolejnego Kjosku, zwrot powerbanka, do zbierania feedbacku. User flow opracowałem zarówno dla akcji rozpoczynającej się w aplikacji mobilnej, jak i na stacji Kjosk. Każdy z tych przepływów przygotowałem zarówno dla nowych, jak i powracających użytkowników.

Poniżej przedstawiam drobny fragment mojej pracy:

Fragment User Flow (stacja Kjosk, nowy użytkownik)

3. Ideacja

Do tej pory zebrałem już wystarczającą ilość informacji, aby przejść do szkicowania wireframe’ów. Wielka i zupełnie pusta ściana naszego biura okazała się idealnym miejscem do układania szkiców i łączenia ich wełnianymi nitkami. Było to zajęcie, które przyniosło mi dużo frajdy i jednocześnie pozwoliło wychwycić w porę wszystkie mankamenty opracowanego wcześniej flow. Podczas tego procesu przetestowałem wszystkie możliwe scenariusze użycia naszej usługi i co najważniejsze interakcji między aplikacją mobilną, a stacją Kjosk.

Wireframe

4. Prototypowanie

Na tym etapie przygotowałem klikalne prototypy na średnim poziomie dokładności. Poniżej przedstawiam wstępne projekty kilku ekranów.

Rejestracja
Płatności
Zwrot powerbanka

5. Walidacja

Testy z użytkownikami

Przeprowadziłem testy użytkowników prototypu mid-fidelity na telefonie komórkowym. Chciałem zobaczyć jak użytkownicy będą wykonywać określone zadania, gdy otrzymają konkretne zadanie do wykonania. Byłem ciekawy, które elementy ekranu będą próbowali kliknąć i ile czasu zajmie im wykonanie akcji. Celem tego etapu było zidentyfikowanie punktów, które można poprawić w przyszłych iteracjach.

Testowałem m.in.:

  1. Rejestrację
  2. Reset PINu
  3. Wypożyczenie powerbanka
  4. Zwrot powerbanka
Diagram podobieństwa

Testy z użytkownikami były niezwykle wartościowe. Podczas ich zwróciłem uwagę na kilka niedociągnięć. Zorganizowałem swoje odkrycia na diagramie podobieństwa, aby zidentyfikować problemy i potencjalne rozwiązania, które zostaną uwzględnione w przyszłych iteracjach.

6. Interfejs użytkownika

Styleguide

Po wprowadzeniu zmian w szkicach przyszedł czas na projekt wizualny. Chciałem zachować czysty design i kontrastujące kolory zgodne z brand bookiem marki.

Makiety high-fidelity
App Motion

7. Feedback

Proces projektowania nie ma początku ani końca. Polega on na stałym dostosowywaniu produktu do nowych potrzeb użytkowników oraz zmieniającej się rzeczywistości. Aby produkt mógł się rozwijać w sposób harmoniczny konieczne jest ciągłe bycie w stałym kontakcie z użytkownikiem. Ważne jest nagrywanie sesji użytkownika za pomocą narzędzi takich jak np. FullStory, obserwowanie opinii w sklepach, a także tworzenie przestrzeni do swobodnej dyskusji z użytkownikami, w ramach której będą mogli oni dzielić się z nami swoimi pomysłami na rozwój Kjosku.

Mierzenie sukcesu

Oprócz wskaźnika opłacalności należy mierzyć wskaźniki takie jak:

  • ilość nowych kont
  • ilość wypożyczeń
  • polecenia znajomym wewnątrz aplikacji
  • średni czas wypożyczeń
Fullstory

Podsumowanie

Stworzenie kompleksowej aplikacji mobilnej i aplikacji na stacje Kjosk było z pewnością dużym i trudnym projektem. Musiałem opracować aplikację, która sprosta wysokim oczekiwaniom pokolenia Z i jednocześnie dbać o harmoniczne flow między aplikacją mobilną a stacją Kjosk. Dzięki ankietom i wywiadom udało mi się odkryć, że większość ludzi obawia się problemów z systemem podczas korzystania z innych usług sharingowych. Dopasowywanie istniejącej estetyki zgodnej z brand bookiem przy jednoczesnym zachowaniu swobody z elementami wizualnymi było również trudne, ponieważ mogłem swobodnie nadawać aplikacji bardziej wyrazisty charakter, ale nie mogłem zbytnio odbiegać od pierwotnej estetyki. Cieszę się z efektu końcowego. Był to jeden z najbardziej rozwojowych projektów, w których uczestniczyłem.

Fragment finalnego flow interakcji pomiędzy aplikacją mobilną, a stacją Kjosk

Zespół

Product Owner: Krzysztof Adamski

UX Design: Jakub Nowak

UI Design: Jakub Nowak, Bartłomiej Balicki

illustration: Anna Kusz

Marketing: Agata Zborowska, Filip Styczyński, Jakub Goleniewski, Konrad Kocowski, Weronika Kwiatkowska, Grzegorz Żarnecki

Developers: Software Interactive, Paweł Karczewski, Ania Zavodian, Ewa Chwastek, Artur Śpiewak, Paula Śpiewak